Zakładanie trawnika

Trawnik to podstawa każdego ogrodu i najważniejszy element wszystkich terenów zielonych. Im bardziej o niego zadbamy, tym lepsze wrażenie będzie sprawiał nasz ogród.

Zakładanie trawnika

Trawnik wykonujemy dopiero wtedy, gdy wszystkie prace związane z urządzaniem ogrodu są zakończone. Wykorzystując jeden z poniższych sposobów uzyskasz piękny trawnik, o ile będziesz o niego odpowiednio dbać. Częste koszenie, podlewanie, nawożenie 2-3 razy w sezonie, wertykulacja, odchwaszczanie, a przede wszystkim siatka przeciwko kretom – to najlepsze sposoby na piękny zielony dywan.

Trawnik z siewu

Jest to jeden z najlepszych sposobów na ładną trawę w domowym ogrodzie. Najpierw spulchniamy ziemię za pomocą glebogryzarki. Następnie cały teren wygrabiamy z kamieni, korzeni i brył gliny. Nadajemy mu też odpowiednie spadki. Na tak przygotowane podłoże wysiewamy mieszankę traw odpowiednią do sposobu użytkowania trawnika. Następnie ziarna mieszamy z ziemią i wałujemy za pomocą ciężkiego walca. Na koniec zasilamy trawę odpowiednim nawozem.
Wadą takiego rozwiązania jest długi czas całkowitego zadarnienia trawy oraz występowanie chwastów dwuliściennych przy wschodzeniu trawy (po dwóch koszeniach i ewentualnym oprysku selektywnym środkiem chwastobójczym chwasty znikają). Zaletą jest niski koszt wykonania oraz dobór mieszanki traw do sposobu użytkowania.

Trawnik z rolki

Podłoże przygotowujemy tak samo jak pod trawnik z siewu, przy czym zamiast siać, rozkładamy gotową darń, która już po kilku dniach nadaje się do użytkowania. Wadą takiego trawnika jest dość duży koszt wykonania i brak doboru odpowiedniej mieszanki do sposobu użytkowania. Zaletą jest szybkie zadarnienie i możliwość korzystania z trawnika już po kilku dniach od rozłożenia.

Mieszanka ziemi z trawą

Trzecie rozwiązanie to założenie trawnika poprzez rozsypanie na przygotowanym podłożu mieszanki ziemi z trawą. Dzięki temu sposobowi można zminimalizować czas pracy, który należałoby poświęcić na ponowne grabienie, które w przypadku mieszanki nie jest potrzebne. Wadą rozwiązania jest brak wyboru mieszanki do sposobu użytkowania trawnika.

Hydrosiew

Jest to sposób rzadko wykorzystywany w zakładaniu trawników przydomowych, co nie oznacza, że nie jest dobry. Polega na pokryciu przygotowanego podłoża mieszaniną wody, nasion traw, mulczu oraz nawozu i innych dodatków, które zabezpieczają nasiona przed wysychaniem. Ten sposób można stosować na strome zbocza lub skarpy, gdzie normalne wykonanie jest utrudnione.

Ostatnim etapem w procesie urządzania ogrodu jest jego odpowiednia pielęgnacja.

Projektowanie ogrodów

Urządzanie ogrodów

Pielęgnacja ogrodów

Nawadnianie ogrodów

Kosiarki autonomiczne