Pielęgnacja trawnika na początku sezonu – sprawdź zasady!

Pielęgnacja trawnika na początku sezonu – jak robić to poprawnie?

Wraz z początkiem sezonu budzi się do życia ogród, a jego nieodłącznym elementem jest trawnik. Co zrobić, by prezentował się pięknie, bujnie rósł i nabrał soczystej barwy? Jak powinna przebiegać pielęgnacja trawnika na początku sezonu? Sprawdź wskazówki ekspertów Czas na zieleń i dowiedz się, jak zrobić to poprawnie.

Trawnik po zimie – od czego zacząć?

Pielęgnację trawnika po zimie rozpoczyna się już wczesną wiosną. Kiedy stopnieje śnieg, darń rozmarznie, a gleba obeschnie, można rozpocząć prace. W pierwszej kolejności wykonuje się wałowanie - zimą zgromadzona pod powierzchnią woda zaraza i rozmarza, co prowadzi do podnoszenia się kęp trawy i odrywania się korzeni od gleby. Wałowanie ma na celu dociskanie kęp do podłoża. Można to uczynić gładkim wałem o ciężarze dostosowanym do typu podłoża. Jeśli zależy Ci na tym, aby trawnik obłędnie się prezentował przez cały sezon, to proces wałowania można powtarzać nawet raz w miesiącu z pomocą wału kołkowego (wyrównuje powierzchnię bez niszczenia trawy).

Kolejne zabiegi pielęgnacyjne trawnika po zimie

 • Wygrabianie i wertykulacja

Z pomocą grabi elastycznych zgarnia się resztki suchej trawy, zeschłe liście czy drobne gałązki, a później ostrymi grabiami wyczesuje murawę, by oczyścić ją z martwych części. Jeżeli warstwa filcu na trawniku jest znacząca i istnieje duże prawdopodobieństwo, że do korzeni nie docierają powietrze oraz woda, a do pędów światło – wówczas warto przeprowadzić wertykulację (wykorzystując elektryczny lub manualny wertykulator).

 • Aeracja

Przygotowany odpowiednio trawnik jest gotów do dalszych zabiegów. Jednym z nich jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika, które ma na celu poprawę warunków glebowych. Z pomocą aeratora (kolczastego wału), nakłuwa się powierzchnię trawnika i robi w nim dziurki. Tu jednak warto zaznaczyć, że aerację wykonuje się przede wszystkim przy glebach ciężkich i zbitych, na 2-letnich i starszych trawnikach.

 • Piaskowanie

Po aeracji czas na piaskowanie trawnika, czyli wypełnienie powstałych dziurek warstwą piasku. Ma to na celu rozluźnienie podłoża, a zarazem szybsze odpływanie wody i lepsze docieranie powietrza. W konsekwencji korzenie traw swobodniej się rozrastają, a to sprzyja uzyskaniu optymalnej gęstości źdźbeł trawy.

 • Koszenie

Następnie należy zaczekać, aż trawnik wzrośnie do wysokości około 8 cm, by wykonać pierwsze koszenie po zimie. Z pomocą kosiarki należy ściąć źdźbła do wysokości 4-6 cm.

 • Nawożenie

Zazwyczaj w kwietniu wykonuje się również pierwsze nawożenie mieszankami z dużą dawką azotu. Dzięki temu trawnik zregeneruje się po zimie i stanie się soczyście zielony. Aby nawóz był równomiernie rozłożony, warto skorzystać z siewnika.

 • Wapnowanie

W przypadku kwaśnej gleby, należy nieco wyrównać odczyn, aby gleba lepiej przyswajała składniki pokarmowe. Wapnowanie można wykonać także wniosą, ale nie należy tego czynić bezpośrednio przed innym nawożeniem – w takim przypadku z nawozem odczekaj około 2-3 tygodnie. Po zimie najlepiej wykorzystać wapno węglanowe, które jest łagodniejsze.

 • Podlewanie

Podlewanie uzależnione jest od stopnia wilgotności podłoża. Jeśli dysponujesz automatycznym systemem nawadniania (sprawdź: nawadnianie ogrodów), czujniki same dobiorą odpowiednie parametry, a jeśli nie – najlepiej podlewać wczesnym wieczorem, gdy słońce jest już nisko.

Jak poradzić sobie z ubytkami w trawniku po zimie?

Trawnik po zimie niestety zwykle nie prezentuje się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jest przerzedzony, wypłowiały, a często też pojawiają się na nim ubytki czy zagłębienia. Jak sobie radzić z tymi problemami?

 • W odzyskaniu soczystego, zielonego koloru pomocne będzie przeprowadzenie omówionych powyżej procedur, w tym oczywiście nawożenie dobrej jakości nawozem.

 • Jeśli na trawniku powstały obniżenia, zalecamy nacięcie w darni trzech boków prostokąta i odwinięcie tego płata, a następnie wymieszanie podłoża z piaskiem w stosunku pół na pół. Nadmiar podłoża należy usunąć i ponownie ułożyć darń, dobrze ją dociskając.

 • Niewielkie obszary trawnika, które są znacząco przerzedzone, można uzupełnić fragmentami darni, pobranymi z mało widocznych miejsc. Przy większych ubytkach polecamy dosianie trawy – zacznij od spulchnienia gleby grabiami, następnie wyrównaj nawierzchnię i dokonaj wysiewu odpowiedniej mieszanki.

 • Jeśli na trawniku pojawiła się po zimie tzw. pleśń śniegowa, możesz spróbować obciąć źdźbła tak nisko, jak się da i opryskać preparatem grzybobójczym. Gdy jednak pleśń mocno się rozprzestrzeniła, zalecamy założenie nowego trawnika.

Potrzebujesz pomocy przy swoim trawniku? Sprawdź nasze usługi ogrodnicze i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!

Sprzedajemy, instalujemy i serwisujemy roboty koszące
WIĘCEJ
Siedziba
Czas na zieleń ul.Forsycjowa 10
Grunwald Aleksandrów Łódzki
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 14:00
Niedziela: Nieczynne
© 2023 Czas na zieleń - projektowanie i urządzanie ogrodów. Wszystkie prawa zastrzeżone
Masz pytania? Zadzwoń - 609 153 094