Jak urządzić niedrogi ogród? Sprawdź w czasnazielen.pl

Jak urządzić niedrogi ogród?

Marzy Ci się tani i efektowny ogród? Jego stworzenie wcale nie musi być trudnym zadaniem! Warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby, a następnie poszukać inspiracji i różnych rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie pożądanego efektu. Rozważasz, jak urządzić niedrogi ogród? Czy warto skorzystać z pomocy specjalistów czy zrobić to na własną rękę? Sprawdź wskazówki ekspertów!

Urządzanie taniego ogrodu – od czego zacząć?

Tani ogród może być funkcjonalny, piękny, stworzony w pożądanym stylu. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt, konieczne jest właściwe zaplanowanie ogrodu, stworzenie kosztorysu, znalezienie właściwych materiałów czy roślin, a przede wszystkim należyte założenie ogrodu. Od czego zacząć urządzanie taniego ogrodu? Sprawdź wskazówki.

 • Ustal swoje potrzeby – zrób listę elementów w ogrodzie, na których Ci najbardziej zależy. Pamiętaj o różnych strefach, np. relaksu, zabawy dzieci, spotkań z bliskimi, uprawy roślin.

 • Przygotuj inspiracje – przydatne będą media społecznościowe, jak np. Instagram czy Pinterest, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji urządzania taniego ogrodu. Zapisz zdjęcia i projekty, które najbardziej Ci się podobają i zastanów się, czy będą miały rację bytu w Twoim ogrodzie.

 • Czas na projekt – możesz zlecić jego wykonanie profesjonalistom albo wykonać samodzielnie (rysunek odręczny, komputerowy). Nanieś na projekt wszystkie elementy, które chcesz mieć w swoim ogrodzie – np. ścieżki, taras, altanę, basen, oczko wodne, trawnik, warzywnik, sad itd.

 • Wykonaj kosztorys – rozeznaj się w cenach materiałów budowlanych, elementów architektury, mebli, roślin itd. Na tej podstawie w pliku stwórz tabelę i przygotuj kosztorys. Zastanów się, czy mieści się on w Twoim budżecie i nanieś ewentualne zmiany. Może z czegoś warto zrezygnować albo poszukać alternatywy?

 • Czas na zakup materiałów. Nie zapominaj również o przygotowaniu podłoża i uporządkowaniu terenu. Być może potrzebne będzie przekopanie ogrodu, nawożenie ziemi itd. Wiele zależy od tego, co potrzebujesz zrobić.

 • Pamiętaj, że zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest wykonanie prac samodzielnie – np. układanie ścieżek z kostki brukowej, zbudowanie altany, wykonanie ogrodowej wędzarni itd. Z pomocą specjalistów zaoszczędzisz czas, ale zwiększysz swoje wydatki. Im zatem lepsze masz umiejętności majsterkowicza, tym większa szansa, że stworzysz tani ogród marzeń. Być może masz w gronie bliskich lub znajomych kogoś, kto jest ekspertem w danym rodzaju robót? Warto poprosić o pomoc!

Tani ogród, czyli jaki?

Tani ogród to pojęcie niejednoznaczne, bowiem każdy pod tym pojęciem może mieć na uwadze inny budżet czy inne działania w zakresie aranżacji ogrodu. Przyjmijmy więc, że niedrogi ogród to taki, który wykonany jest niskobudżetowo i kreatywnie. Oto kilka przykładów, jak można zaoszczędzić, projektując tani ogród.

 • Zamiast budować ścieżki ogrodowe z kostki brukowej, postaw na tańsze rozwiązanie – np. łupek na ścieżki, żwir, otoczaki.

 • Meble ogrodowe na taras możesz kupić na przykład z drugiej ręki albo wykonać samodzielnie z palet.

 • Zamiast kupować altanę, grill czy wędzarnię, możesz wymurować ten mały element architektury ogrodowej, co będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

 • Niedrogim, efektownym rozwiązaniem jest założenie trawnika. Odpowiednio zadbany będzie cieszył oko latami.

 • Spore oszczędności może też zapewnić system automatycznego nawadniania. Choć początkowo jest to spory wydatek, to w trakcie eksploatacji sprzęt działa bardzo wydajnie i pozwala na oszczędzania na wodzie.

 • Inne rozwiązania do taniego ogrodu to np. samodzielnie wykonany plac zabaw dla dzieci, skarpa czy niewielki wodospad.

Samemu czy z pomocą specjalistów?

Tak, jak wspomnieliśmy, wykonanie wielu prac samodzielnie może pomóc w redukcji kosztów. Niemniej wykonanie projektu ogrodu, który będzie funkcjonalny, a roślinność będzie w nim bujnie rosła, wymaga wiedzy i doświadczenia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy doskonale wiedzą, jak zaprojektować ogród, który będzie efektowny i ekonomiczny. Potrzebujesz naszej pomocy? Sprawdź usługę: urządzanie ogrodów i zaufaj naszemu doświadczeniu! Projektujemy i wykonujemy ogrody w różnych stylach i budżetach.

Sprzedajemy, instalujemy i serwisujemy roboty koszące
WIĘCEJ
Siedziba
Czas na zieleń ul.Forsycjowa 10
Grunwald Aleksandrów Łódzki
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 14:00
Niedziela: Nieczynne
© 2023 Czas na zieleń - projektowanie i urządzanie ogrodów. Wszystkie prawa zastrzeżone
Masz pytania? Zadzwoń - 609 153 094