5 zasad planowania małego ogrodu – poznaj je!

5 zasad planowania małego ogrodu

Aranżacja przestronnych ogrodów często okazuje się mniejszym wyzwaniem niż odpowiednie zaprojektowanie małego ogrodu. W końcu miejsca do dyspozycji jest zdecydowanie mniej, a właściciele często nie chcą rezygnować z rozwiązań, które są dla nich ważne. Poznaj 5 zasad planowania małego ogrodu, które na bazie swojej wiedzy i doświadczeń przygotowali eksperci Czas na zieleń!

Jak zaprojektować mały ogród – 5 zasad, o których musisz pamiętać

Aranżacja ogrodów o różnej powierzchni sprawiła, że w Czas na zieleń dobrze wiemy, jak skutecznie zaprojektować zarówno wieloarowy ogród, jak i niewielki przydomowy ogródek – np. przy bliźniaku czy domku szeregowym. Urządzanie ogrodów można wykonać na własną rękę albo zlecić to zadanie specjalistom, którzy uwzględniając dostępną przestrzeń, warunki glebowe, nasłonecznienie i inne aspekty, stworzą idealny, choć niewielki ogród. Decydujesz się na aranżację na własną rękę? Poznaj 5 zasad, jak zaprojektować mały ogród!

Zasada 1: wykorzystaj potencjał dostępnej przestrzeni

Każdą aranżację ogrodu należy rozpocząć od stworzenia projektu. Nie musisz dysponować zaawansowanym oprogramowaniem, a wystarczą nawet kartka i długopis. Narysuj kształt swojego ogrodu, zaznacz wymiary i nie zapomnij o wrysowaniu w niego trwałych elementów (np. dom, murowana altana, drzewa). Uzyskasz wówczas kształt ogrodu, jaki masz do dyspozycji wraz z wymiarami, co ułatwi stworzenie ostatecznego projektu. W ten należy wpisać wszystkie elementy, na jakich Ci zależy – np. trawnik, altanę, taras, palenisko, klomby itd.

Zasada 2: zaaranżuj ogród tak, by optycznie go powiększyć

W małych ogrodach najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na nowoczesny minimalizm. W tym stylu ogranicza się do minimum kolory, dekoracje czy ilość roślin. Bezpiecznym wyborem jest założenie trawnika, a także wprowadzenie trójwymiaru do ogrodu, czyli np. zaprojektowanie efektownych kwietników i klombów, stworzenie pergoli lub trejaży, nasadzenie krzewów o różnych proporcjach. Wszystkie te elementy nadadzą głębi małemu ogródkowi i optycznie go powiększą. Co więcej, w małym ogrodzie warto unikać ciężkich i masywnych ogrodzeń – granice działki można zatrzeć stosując np. pnącza na ogrodzeniu.

Zasada 3: podziel ogród na strefy

W przypadku małych ogrodów najskuteczniejszym rozwiązaniem jest poszukanie harmonii i wygospodarowanie stref w sposób naturalny. Możesz na przykład zaaranżować strefę relaksu umiejscawiając w ogrodzie otwarty pawilon ogrodowy zamiast zabudowanej altany i wybrać do niego meble z naturalnych materiałów (drewno, rattan). Wokół pawilonu warto rozlokować rośliny i wykonać nieregularne ścieżki, które poprowadzą do kolejnych stref ogrodu – np. warzywnika, malutkiego sadu, oczka wodnego czy na taras.

Zasada 4: wybierz odpowiednią roślinność

Przy wyborze roślin do małego ogrodu warto pamiętać o proporcjach. Duże drzewa mogą zaburzyć proporcje, a co więcej – nadmiernie zacienić ogród. Lepszym wyborem będą krzewy, ale gdy zależy Ci na drzewach, wybierz te mniejsze, jak np. głóg pośredni, oliwnik wąskolistny, magnolię czy jabłoń Profusion.

Kwiaty warto posadzić pamiętając o trójwymiarowości – np. wykonując małe skarpy czy klomby, które obsadzi się ulubionymi kwiatami. Tu jednak warto pamiętać o tym, aby zachować umiar w doborze kolorystyki roślin, ponieważ zbyt intensywne kompozycje mogą wprowadzić chaos do ogrodu. Jeśli zdecydujesz się na warzywnik, zamiast wygospodarowywania grządek, lepiej postaw na skrzynie do uprawy warzyw. Zaoszczędzisz w ten sposób cenne miejsce!

Zasada 5: nie bój się nowoczesnych rozwiązań

Mały ogród może być nowoczesny! Zarówno pod względem estetyki, jak i zastosowanych w nim technologii i rozwiązań. Brakuje Ci czasu na koszenie trawnika, a jednocześnie marzysz o klasycznym, równo przystrzyżonym trawniku w stylu angielskim? Zdecyduj się na dobry robot koszący, czyli automatyczną kosiarkę, która wszystkim się zajmie. Nie wiesz, jak dbać o rośliny, by miały jak najlepsze warunki do wzrostu? Zleć usługi ogrodnicze fachowcom! Nie lubisz podlewać roślin i nie wiesz, jak to właściwie robić? Dowiedz się więcej o usłudze nawadnianie ogrodów i poczytaj o systemach automatycznego nawadniania. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Sprzedajemy, instalujemy i serwisujemy roboty koszące
WIĘCEJ
Siedziba
Czas na zieleń ul.Forsycjowa 10
Grunwald Aleksandrów Łódzki
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 14:00
Niedziela: Nieczynne
© 2023 Czas na zieleń - projektowanie i urządzanie ogrodów. Wszystkie prawa zastrzeżone
Masz pytania? Zadzwoń - 609 153 094