Przydomowy ogród – sprawdź, o czym pamiętać!

Przydomowy ogród – o czym pamiętać przy jego zakładaniu?

Przydomowy ogród może zostać zagospodarowany na wiele sposobów. Gdy go aranżujesz, warto się zastanowić, na jakich rozwiązaniach Ci zależy i w jakim stylu chcesz go urządzić. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat zakładania przydomowego ogrodu i podpowiadamy, o czym warto pamiętać. Prezentujemy również kilka wskazówek, które ułatwią pielęgnację i sprawią, że dbałość o przydomowy ogródek wcale nie będzie tak dużym wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać!

Zakładanie przydomowego ogrodu – od czego zacząć?

Ogród może pełnić funkcję reprezentacyjną posesji, stanowić miejsce relaksu i aktywnego spędzania czasu mieszkańców, służyć spotkaniom towarzyskim w plenerze czy być miejscem do uprawy warzyw, owoców i innej roślinności. Stąd też już na początku zachęcamy, aby zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i w jaki sposób ogród będzie przede wszystkim wykorzystywany.

Należy również pamiętać o istniejących ograniczeniach – wielkości terenu do dyspozycji, ukształtowaniu terenu, panujących warunkach glebowych, istniejącej architekturze ogrodowej czy nasadzeniach. Nierzadko niezbędne jest dostosowanie projektu do panujących warunków. W optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni mogą pomóc specjaliści – warto zlecić im usługę projektowanie ogrodów, by uzyskać najlepsze efekty.

Oczywiście ważną rolę odgrywa również budżet. Aranżacja ogrodu nie należy do najtańszych przedsięwzięć, stąd też warto oszacować, ile możesz przeznaczyć na ten cel. To wiele ułatwi i pomoże m.in. w wyborze materiałów budowlanych, roślinności, elementów małej architektury ogrodowej itd.

Jaki styl ogrodu wybrać?

Przydomowy ogród musi być efektowny, ale też funkcjonalny. Jak zaprojektować ogród, by spełnił oba te wymogi? Poniżej prezentujemy dwa najpopularniejsze style ogrodu z ich krótką specyfikacją, ale warto pamiętać, że stylów jest zdecydowanie więcej – m.in. ogród japoński, angielski, francuski, elegancki, rustykalny, śródziemnomorski, skandynawski i wiele innych. Wybierz urządzanie ogrodów przez doświadczony zespół, a specjaliści pomogą Ci w doborze optymalnego rozwiązania.

  • Ogród w stylu wiejskim – to ogród naturalny, który nie jest szczególnie rozplanowany. Zwykle łączy w sobie obszar uprawny ze strefą reprezentatywną oraz strefą relaksu. Pięknie kwitnące kwiaty, łąka kwietna zamiast idealnie przystrzyżonego trawnika, drzewka i krzewy owocowe, grządki z warzywami i niewielka, ale przytulna strefa relaksu. Ścieżki w ogrodzie najczęściej pozostają w swojej naturalnej formie bądź są wykonane z naturalnych materiałów.

  • Ogród w stylu nowoczesnym – charakteryzuje go minimalizm i funkcjonalność. Sporą część stanowi soczyście zielony trawnik, nie brakuje wyszukanych krzewów i drzewek, traw pampasowych, eleganckich klombów czy zbiorników wodnych (np. basen, wodospad, fontanna). Sporą popularnością cieszą się rośliny zimozielone, przestronne strefy relaksu i starannie wytyczone ścieżki (np. z płyt tarasowych). Ogród w stylu nowoczesnym będzie piękną wizytówką domu.

Jak podzielić ogród na strefy?

Podział ogrodu na strefy ma na celu zwiększenie jego funkcjonalności. W podziale przestrzeni ważną rolę odgrywają nawierzchnie – chodniki, alejki, obrzeża trawników, ale też murki, schody czy elementy małej architektury ogrodowej. Jakie strefy warto rozważyć w przydomowym ogrodzie?

  • Strefa wypoczynku (taras, altana ogrodowa lub pawilon itd.)

  • Strefa reprezentacyjna (najczęściej przed domem)

  • Strefa zabawy i aktywności (szczególnie, gdy w domu mieszkają dzieci)

  • Strefa upraw (sad, warzywnik)

  • Strefa gospodarza (obiekty do hodowli zwierząt, składziki na narzędzia itp.)

Rozwiązania technologiczne, które ułatwią pielęgnację ogrodu

Nowoczesne technologie ograniczają częstotliwość prac w ogrodzie, ułatwiają ich przeprowadzanie i znacząco oszczędzają czas. Warto zainwestować na przykład w system automatycznego nawadniania, który działa wg ustalonych harmonogramów lub też na podstawie działania inteligentnych czujników dopasowuje parametry pracy systemu do bieżących potrzeb gleby i roślin. Więcej na temat dostępnych możliwości przeczytają Państwo w ofercie Czas na zieleń: nawadnianie ogrodów.

Drugą propozycją, która w ogrodach z trawnikami staje się coraz popularniejsza, są roboty koszące. To automatyczne kosiarki, które samoczynnie ścinają źdźbła trawy na pożądaną długość i dbają o trawnik tak, jak tego wymaga. W efekcie trawa jest nie tylko pięknie przystrzyżona, ale też gęsta, bujna i soczyście zielona.

Sprzedajemy, instalujemy i serwisujemy roboty koszące
WIĘCEJ
Siedziba
Czas na zieleń ul.Forsycjowa 10
Grunwald Aleksandrów Łódzki
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 14:00
Niedziela: Nieczynne
© 2023 Czas na zieleń - projektowanie i urządzanie ogrodów. Wszystkie prawa zastrzeżone
Masz pytania? Zadzwoń - 609 153 094