Założenie ogrodu – sprawdź o czym pamiętać!

Myślisz o założeniu ogrodu? O tym musisz pamiętać

Własny ogród to marzenie wielu osób. Jedni tworzą je przy domu, inni przy domach wakacyjnych, a jeszcze inni na ogródkach działkowych lub na posesji firmy. Założenie ogrodu nie jest jednak prostym zadaniem i musi być odpowiednio przemyślane. O czym musisz pamiętać, gdy się na to decydujesz? A może lepiej zdać się na pomoc specjalistów? Sprawdź wskazówki!

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu?

Zakładanie ogrodu to ekscytujący, ale i czasochłonny proces. Osoby niedoświadczone powinny go poprzedzić dobrym researchem, który pozwoli na zdobycie niezbędnej wiedzy, aby odnieść sukces. Nie chodzi tu tylko o dobre rozplanowanie przestrzeni, ale przede wszystkim o wybór właściwej dla panujących warunków roślinności czy zastosowanie innych rozwiązań, które będą satysfakcjonujące i posłużą swoją funkcjonalnością latami. O czym pamiętać zakładając ogród? Oto kilka istotnych aspektów!

  • Ustalenie priorytetów

To niesamowicie ważna kwestia, która poprzedza wszelkie działania. Warto zrobić sobie listę rzeczy, na których nam zależy w ogrodzie. Pamiętaj o uwzględnieniu różnych stref ogrodu, np. strefy relaksu (altanka, basen, leżaki, taras), strefy spożywania posiłków (np. grill, wędzarnia, stół), strefy dla dzieci (plac zabaw, piaskownica), strefa roślinności (trawnik, rośliny ozdobne, rabaty, skarpy), strefa ogrodowych atrakcji (np. oczko wodne, wodospad), strefa upraw (warzywnik, sad, szklarnia itd.).

  • Naszkicuj projekt

Jeśli nie dysponujesz planem ogrodu, warto go stworzyć. Zrób rysunek odręcznie lub na komputerze. Ułatwi to zaplanowanie przestrzeni. W projekcie uwzględnij zarówno elementy małej architektury ogrodowej, jak i ścieżki, rabaty i inne elementy infrastruktury czy roślinność. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z architektem zieleni, który podpowie lub wykona dla Ciebie profesjonalny projekt. Polecamy naszą usługę: projektowanie ogrodów.

  • Wykonaj kosztorys prac

Zakładanie ogrodu wiąże się z wydatkami. Im bardziej zaawansowane będą to prace, tym koszt będzie wyższy. Oczywiście na cenę będą miały także wszelkie elementy, które zaplanujesz w swojej przestrzeni – np. kostka brukowa, płyty chodnikowe, meble ogrodowe, grill, roślinność, komponenty placu zabaw itd. Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, zamów lub kup stacjonarnie potrzebne elementy do swojego ogrodu. Warto poszukać atrakcyjnych cenowo ofert.

  • Pamiętaj o pracach porządkowych

Zakładanie ogrodu wymaga właściwego przygotowania nawierzchni. Dotyczy to zarówno zakładania trawnika, jak i układania kostki brukowej, budowania tarasu, sadzenia drzewek i innych roślin itd. Nie rozpoczynaj prac, dopóki nie przygotujesz terenu. Nierzadko niezbędne okazuje się wykonanie prac ziemnych, a dokładniej przekopanie całego obszaru ogrodu czy poprawienie jakości podłoża.

  • Mała architektura ogrodowa

Zanim przejdziesz do nasadzeń roślin czy zakładania trawnika, wykonaj wszelkie realizacje związane z małą architekturą ogrodową. To na przykład układanie ścieżek z kostki brukowej, budowa tarasu z płyt tarasowych, budowa basenu lub oczka wodnego, budowa altany ogrodowej itd. Teraz jest też dobry moment na zaprojektowanie systemu nawadniania ogrodu czy wkopanie przewodu ograniczającego dla automatycznej kosiarki.

  • Czas na roślinność

Ostatnim etapem zakładania ogrodu jest stworzenie trawnika w wyznaczonym obszarze, wykonanie rabat kwiatowych, posadzenie drzewek i nasadzenie innych roślin czy stworzenie warzywnika. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań. W tym zakresie warto zdać się na pomoc specjalistów – aby rośliny dobrze rosły, muszą mieć właściwą lokalizację, otoczenie czy podłoże.

Gdzie szukać specjalistów od ogrodów?

Jak widzisz, zakładanie ogrodu to nie lada wyzwanie. Należy pamiętać o wielu elementach, a przy tym mieć wiedzę z zakresu projektowania, kosztorysowania, roślinności, a także posiadać dryg majsterkowicza i zasób różnych narzędzi. Jeśli obawiasz się, że możesz nie podołać z tym wyzwaniem, masz kilka możliwości – po pierwsze, możesz zlecić wykonanie projektu architektowi, który uwzględni Twoje potrzeby i po prostu stworzy w pełni profesjonalny projekt. Po drugie, możesz zdecydować się na usługę kompleksowego zakładania ogrodu – tam specjaliści nie tylko stworzą projekt, ale też go zrealizują w najlepszy możliwy sposób. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – skorzystaj z formularza, wyślij wiadomość e-mail: [email protected] lub zadzwoń: 609 153 094.

Sprzedajemy, instalujemy i serwisujemy roboty koszące
WIĘCEJ
Siedziba
Czas na zieleń ul.Forsycjowa 10
Grunwald Aleksandrów Łódzki
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 14:00
Niedziela: Nieczynne
© 2023 Czas na zieleń - projektowanie i urządzanie ogrodów. Wszystkie prawa zastrzeżone
Masz pytania? Zadzwoń - 609 153 094