Ogród dla leniwych – sprawdź, jak go urządzić!

Ogród dla leniwych – czy to w ogóle możliwe?

Ogród dla leniwych, zapracowanych, bez doświadczenia – czy da się go zaaranżować? Oczywiście! Niezbędne jest jednak dokładne przemyślenie każdego elementu, odpowiednie zaplanowanie przestrzeni, dobór niewymagającej roślinności i wdrożenie rozwiązań, które ułatwią właściwą pielęgnację. Sprawdź, jak stworzyć ogród dla leniwych i tych, którzy po prostu nie mają czasu lub wiedzy, by się nim należycie zająć!

Mało wymagający ogród – jak go zaaranżować?

Nie każdy jest miłośnikiem spędzania wielu godzin w ogrodzie na pracy, aby uzyskać pożądane efekty. Co więcej, wiele osób nie ma na to czasu lub po prostu brakuje im odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że muszą rezygnować z pięknego ogrodu. Obecnie dostępne są różne rozwiązania, które pozwolą na zagospodarowanie mało wymagającego ogrodu – tzw. ogrodu dla leniwych.

Ważne jest rozważenie, na czym w ogrodowej przestrzeni zależy nam najbardziej, a także wybranie właściwych roślin i ich umiejscowienie tam, gdzie będzie im najlepiej oraz zastosowanie udogodnień technologicznych, sprzyjających ograniczeniu obowiązków w ogrodzie. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci w stworzeniu wymarzonego, niemal bezobsługowego ogrodu!

Jakie strefy w ogrodzie dla leniwych?

Zwykle osoby, które nie mają czasu na prace ogrodowe, stawiają na bardzo dużą strefę relaksu. Zagospodarować można ją na wiele sposobów – budując taras, stawiając altanę ogrodową lub nowoczesny pawilon ogrodowy, zakładając duży trawnik. Można również pokusić się o różne elementy małej architektury ogrodowej – m.in. hamaki, ławki, palenisko, miejsce do grillowania, zbiorniki wodne (choć tu uwaga: aby były w optymalnej kondycji, wymagają czasu, dbałości i nakładów finansowych!). W przypadku domów z dziećmi, warto także stworzyć kącik do zabaw – plac zabaw, piaskownicę, boisko czy kuchnię błotną.

Oprócz strefy relaksu, w ogrodzie może również znaleźć się przestrzeń dla roślinności. W ogrodach mało wymagających spore znaczenie odgrywają drzewa, ale też polecamy inne, niezbyt wymagające rośliny, o czym więcej piszemy w dalszej części artykułu. Jeśli zależy Ci na niewielkim ogródku uprawnym, w którym znajdą się np. pomidory, rzodkiewki, szczypior czy marchewka, zamiast organizowania grządek, warto rozważyć warzywnik w skrzyniach, który jest wygodniejszy w uprawie.

Wielu osobom zależy także na zaaranżowaniu strefy reprezentatywnej, czyli takiej, która stanowi wizytówkę domu i zachwyca przechodniów czy gości. Najczęściej jest to przestrzeń między budynkiem, a ogrodzeniem. Tam warto zadbać o ładny i czysty podjazd, krawężniki lub obrzeża, rozważyć budowę skarp czy klombów i stworzenie nasadzeń z ogrodowych roślin mało wymagających.

Jakie rośliny w mało wymagającym ogrodzie?

  • Zacznijmy od tego, że warto zrezygnować z roślin egzotycznych, a zamiast nich posadzić te, które naturalnie występują w danym regionie. Wówczas łatwiej się one przyjmą i będą dobrze rosły, nawet bez specjalnej i czasochłonnej pielęgnacji.

  • Polecamy również rośliny o niewielkich wymaganiach siedliskowych – np. świerk pospolity, jałowiec pospolity, trzmielina Fortune’a, chmiel zwyczajny czy winobluszcz pięciolistkowy.

  • W ogrodach dla leniwych świetnym rozwiązaniem są iglaki, które nie zrzucają igieł i nie tworzą bałaganu na posesji.

  • Jeśli chodzi o kwiaty, to zamiast roślin jednorocznych, polecamy kwitnące byliny – np. werbenę patagońską, lawendę wąskolistną, przetacznik kłosowy, krwawnik pospolity, trzykrotkę Andersona, goździk kropkowany, wiesiołek okazały czy sadziec plamisty.

  • Drzewka i krzewy owocowe mogą być dobrym wyborem, ale należy pamiętać, że w sezonie niezbędne są zbiory, a poza tym, by rodziły dorodne owoce, należy je przycinać, okopywać, nawozić czy zabezpieczać przed szkodnikami.

Jakie rozwiązanie technologiczne do ogrodu dla leniwych?

Zacznijmy od tego, że niezbędne może okazać się zainwestowanie w sprzęty i technologie, które pozwolą zadbać o ogród. Musisz bowiem pamiętać, że nawet ten mało wymagający potrzebuje nieco uwagi. Oto kilka rozwiązań, które pomogą Ci w tym zadaniu!

  • Robot koszący – choć trawnik z pozoru wydaje się najprostszym rozwiązaniem, to jednak wymaga on odpowiedniej dbałości. Przygotowania do zimy i po zimie, nawożenia, podlewania czy koszenia. W tym ostatnim pomóc mogą automatyczne kosiarki, które samoczynnie koszą trawnik wg harmonogramu lub dopasowując się do panujących warunków. Im bardziej zaawansowany robot koszący, tym mniej uwagi od właściciela ogrodu wymaga trawnik.

  • Automatyczny system nawadniania – nawadnianie ogrodów za sprawą odpowiednio rozplanowanego i opracowanego systemu już nigdy nie będzie zajmować Twojego czasu. Dzięki czujnikom i kontrolerom system dobiera odpowiednie parametry i podlewa rośliny wtedy, kiedy tego potrzebują, a Ty możesz kontrolować jego pracę w aplikacji.

  • Pomoc firmy, która świadczy usługi ogrodnicze. Jeśli brakuje Ci czasu lub wiedzy, by zająć się ogrodem i roślinnością, możesz zdać się na pomoc specjalistów. Zachwycające efekty gwarantowane!

Sprzedajemy, instalujemy i serwisujemy roboty koszące
WIĘCEJ
Siedziba
Czas na zieleń ul.Forsycjowa 10
Grunwald Aleksandrów Łódzki
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 14:00
Niedziela: Nieczynne
© 2023 Czas na zieleń - projektowanie i urządzanie ogrodów. Wszystkie prawa zastrzeżone
Masz pytania? Zadzwoń - 609 153 094