Na czym polega projektowanie ogrodów | czasnazielen.pl

Na czym polega projektowanie ogrodów?

Projektowanie ogrodów to zajęcie, którego celem jest stworzenie funkcjonalnej, efektownej i atrakcyjnej wizualnie zielonej przestrzeni. Zwykle zajmują się tym eksperci z odpowiednim wykształceniem, kwalifikacjami i doświadczeniem. Dowiedz się więcej i poznaj odpowiedzi na kluczowe pytania – na czym polega projektowanie ogrodów, ile trwa i komu powierzyć takie zadanie, by być w pełni usatysfakcjonowanym.

Na czym polega projektowanie ogrodów?

Na przestrzeni lat projektowanie ogrodów ewaluowało i dziś jest to w dużej mierze proces zautomatyzowany, bazujący na komputerowych programach i aplikacjach. To niesamowite udogodnienie, które pozwala na tworzenie zachwycających, bardzo dokładnych projektów i wizualizacji.

Aranżacja ogrodu nie należy do najłatwiejszych zadań – istotne jest bowiem, aby połączyć walory estetyczne z jak największą funkcjonalnością. Kluczem do sukcesu jest znalezienie kompromisu pomiędzy tymi dwoma cechami, co jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania ogrodów. Z pomocą ekspertów można wykorzystać potencjał każdego ogrodu i zaplanować przestrzeń tak, by cieszyła oko, pozwalała na komfortowe użytkowanie, a zarazem nie była trudna i czasochłonna w pielęgnacji.

Projektowanie ogrodów opiera się na realizacji wizji zarówno inwestora, jak i projektanta (w takim zakresie, na jaki pozwoli właściciel). Może dotyczyć zarówno zakładania ogrodu od A do Z, jak i jego modyfikacji, upiększania czy aranżowania poszczególnych stref. W projekcie uwzględnia się m.in. pożądany styl ogrodu, małą architekturę ogrodową, automatyczny system nawadniania czy roślinność w każdym rodzaju (drzewka, krzewy, kwiaty, owoce, warzywa, trawy ozdobne itd.). Ekspert musi również wziąć pod uwagę takie aspekty, jak usytuowanie działki i mapy sytuacyjno-wysokościowe (szkic geodezyjny) czy własne pomiary, które wykona na miejscu.

Ile trwa projektowanie ogrodu?

Projektowanie ogrodu to proces, który wymaga konsultacji inwestora z architektem – poznania jego potrzeb, oczekiwań, wizji. Często projektant korzysta z przygotowanych przez klienta inspiracji albo przedstawia swoje, by poznać kierunek działania. Następnie powstaje plan ogrodu z uwzględnieniem powierzchni czy istniejących w nim elementów (np. obiektów budowlanych, drzew), który stanowi bazę do projektu. Teraz czas na wykonanie projektu i uwzględnienie wszelkich wytycznych oraz na przygotowanie kosztorysu materiałowego. Cała procedura, w zależności od projektanta, może trwać od około 3 do 8 tygodni. Czas projektowania w dużej mierze uzależniony jest od powierzchni ogrodu, ilości elementów wchodzących w zakres projektu czy po prostu obłożenia architekta.

Kto zajmuje się projektowaniem ogrodów?

Projektowanie ogrodów to zajęcie osób, które pasjonują się ogrodnictwem i dysponują odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Nie trzeba posiadać szkoły czy studiów w tym kierunku, choć jest to oczywiście pożądane. Projektantem można być np. po ogrodnictwie czy architekturze krajobrazu. Wiedzę można również zdobyć podczas specjalistycznych kursów, które dobrze przygotowują do tego zawodu. Poza tym trzeba mieć również zmysł artystyczny, umożliwiający na sprawne tworzenie estetycznych i funkcjonalnych projektów. Specjalista pracuje zarówno przy komputerze, jak i w terenie – najpierw tworzy koncepcję, a później po akceptacji dba o wdrożenie.

Potrzebujesz pomocy przy projektowaniu swojego ogrodu? Skontaktuj się z nami. Mamy bogate doświadczenie i zrobimy co w naszej mocy, by zaoferować kompleksową usługę na najwyższym poziomie!

Sprzedajemy, instalujemy i serwisujemy roboty koszące
WIĘCEJ
Siedziba
Czas na zieleń ul.Forsycjowa 10
Grunwald Aleksandrów Łódzki
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 14:00
Niedziela: Nieczynne
© 2023 Czas na zieleń - projektowanie i urządzanie ogrodów. Wszystkie prawa zastrzeżone
Masz pytania? Zadzwoń - 609 153 094